ТВОРЦІ МАЙБУТНЬОГО: ЯК ПРАЦЮЄ ДИЗАЙН-СТУДІЯ JAGUAR

  • Від початкового ескізу до першого покупця – компанія Jaguar описує творчу подорож новою студією дизайну.
  • Шість ключових напрямків роботи дизайнерів інтер’єру та екстер’єру, які шукають інноваційні рішення і визначають майбутні тренди.
  • Нова дизайн-студія має найновіші підходи до моделювання завдяки технології віртуальної реальності, доповненої реальності та анімації, комп’ютерного моделювання поверхонь та можливості моделювання з глини.
  • Jaguar має сучасне бачення «британського стилю». Воно є ключовим елементом творчої подорожі, інклюзивного підходу, який поєднує дизайнерську спадщину Jaguar із сучасними трендами.

 
В основі бренду Jaguar завжди був розкішний дизайн: захоплюючі пропорції, елегантна форма та інноваційна вишуканість. Нещодавня відзнака «Найкращий автомобільний дизайн року» (World Car Design of the Year) для автомобілів Jaguar F-TYPE, F-PACE та I-PACE є доказом успіху команди дизайнерів Jaguar.
 
Як саме Jaguar вдається залишатися лідером дизайну завжди трималося у таємниці заводу в Вітлі (Whitley). Але після того, як підрозділ дизайну Jaguar переїхав до спеціально збудованої студії у центрі розробок та дизайну у Гейдоні у вересні 2019 року, Jaguar пролив світло на дивовижне майбутнє автомобілів Jaguar наступного покоління – від початкового ескізу і моделі з глини до фінальної збірки.
 
Протягом шести етапів дизайну фахівці з інтер’єру та екстер’єру співпрацюють у чітко визначеному процесі. Всі шість етапів, від натхненного першого ескізу до готового автомобіля, тривають приблизно чотири роки. Від початку до самого кінця менеджмент-команда контролює виконання проекту. Координація, яку надає ця команда, забезпечує інтеграцію зі всіма бізнес-функціями на кожному з шести етапів:
 
Спеціальна модифікація 300 SPORT
 
Модифікація 300 SPORT доступна із бензиновим двигуном потужністю 300 к.с у повнопривідній версії, 2,0 літровим двигуном Ingenium та 3,0 літровим дизельним двигуном V6.
 
1. Створення ескізу
2. Створення моделі з глини
3. Оцифрування
4. Колір і матеріали
5. Технічний дизайн
6. Виробництво моделі
 
1. СТВОРЕННЯ ЕСКІЗУ – зазвичай відбувається за чотири роки до фінального представлення моделі
Дизайнери Jaguar постійно створюють ескізи. Ручка, олівець або планшет – це все, що потрібно працівникам студії для постійної генерації нових ідей дизайну майбутніх автомобілів. Щодня вони створюють сотні ескізів.
 
Процес розробки майбутнього автомобіля Jaguar починається із внутрішнього змагання. Всі дизайнери студії отримують завдання створити найкращі ескізи та подати свої креативні ідеї. Потім кількість робіт поступово скорочується та складається шорт-ліст найкращих кандидатів.
 
Директор із дизайну екстер’єрів Jaguar Адам Гаттон зазначив: «Ми віримо, що Jaguar – це вершина автомобільного дизайну. І тепер в нас є особлива локація, де ми працюємо над досягненням наших цілей. Найкращі результати можна отримати тільки за умови злагодженої роботи команди. Наша команда працює саме так. Ми піклуємося про наших дизайнерів. Нашою метою було створення найкращого середовища для роботи. Ми приділяємо багато часу розвитку наших дизайнерів. А вони в свою чергу отримують можливість створювати найкращі ідеї, починаючи з процесу створення творчих ескізів».
 
Приблизно вісім ключових ескізів екстер’єру буде відібрано по кожному проекту для переходу до наступного етапу. Усі ці ескізи є різними та відображають унікальну суміш творчості та інновацій Jaguar. Потім спеціалісти з комп’ютерного моделювання створюють цифрову версію початкових рендерів. А вже за цими даними створюються моделі з глини.
 
Нова дизайн-студія Jaguar дозволяє командам за два тижні створити з ескізу модель із глини натуральної величини. Швидкий перехід до тривимірної моделі дуже важливий, оскільки пропорції та скульптура завжди залишаються ключовими для дизайну автомобілів Jaguar.
 
Дизайнер, чий ескіз переміг у змаганні ідей, залишається з проектною командою до самого моменту збірки автомобіля. Це гарантує дотримання командою оригінального бачення та творчого підходу протягом всього процесу.
 
На стадії створення ескізів один з них обирається як «основний концепт», який використовується дизайнерськими і конструкторськими командами для визначення можливостей технічного виконання запропонованої моделі, її планованих розмірів, аеродинамічних вимог і відповідності потрібним стандартам і вимогам. Усі отримані результати розповсюджуються серед інших напрямків. Це допомагає просувати «концепт».
 
2. СТВОРЕННЯ МОДЕЛІ З ГЛИНИ – зазвичай відбувається за чотири роки до фінального представлення моделі
Створення моделей з глини – це основа роботи дизайн-студії. На цьому етапі ескізи та технічні дані втілюються у фізичному об’єкті. Експертна команда з 46 скульпторів, до якої входять як досвідчені працівники, так і нові таланти, відібрані після стажування, втілює ескізи в життя.
 
Від 6 до 8 проектів відбираються на етапі створення ескізів (серед них і «основний концепт»), та за ними створюються моделі з глини. Кожен із дизайнерів у групі з командою з чотирьох скульпторів повинен втілити у життя своє бачення, але спочатку вони створюють тільки половину моделі. Один скульптор працює над передньою частиною авто, два – над боковою частиною, а це один – над задньою. Хоча кожен з них може працювати над будь-якою з деталей екстер'єру. Після оцінки результатів лише три моделі будуть відібрані для переходу на наступний етап – створення глиняної моделі у повний розмір. Але лише один проект буде допущений до подальшої розробки.
 
Одночасно зі створення моделей екстер’єру інша команда скульпторів працює над такими окремими деталями інтер’єру, як сидіння і кермо або навіть моделі інтер’єру натуральної величини.
 
Під створення глиняних моделей у новій дизайн-студії Jaguar відведено десять стендів, кожен з них повністю оснащений автоматизованими технологіями моделювання з глини. В кожного достатньо місця для двох моделей інтер’єру або екстер’єру у натуральну величину, що дозволяє команді працювати над декількома проектами одночасно. Щоб отримати індивідуальні рішення для роботи з глиняними моделями Jaguar співпрацювала з експертами компанії KOLB, виробниками продукції для обробки глини.
 
Зона, відведена під роботу з глиною, займає площу територією 400 метрів. Це 10 виготовлених за індивідуальним замовленням верстатів із рухомою поперечиною 20 метрів у довжину. Вони інтегровані у підлогу та приєднані кожен до своєї глиномішалки. Кожна глиняна модель знаходиться на одному з двадцяти підйомників, здатних піднімати повнорозмірну модель на висоту до метра і вантажопідйомністю 4,5 тонни. Вони роблять робоче місце скульпторів якомога ергономічним під час створення будь-якої частини автомобіля. Ця система також забезпечує двосторонню обробку моделей станками моделювання глини KOLB із осями 3+2 і шпинделями з електроприводом, які роблять 16 000 об/хв.
 
Для створення кожної глиняної моделі автомобіля у натуральну величину використовуються алюмінієві шасі, пінопластова основа і до 90 мм глини. Єдиною «реальною» частиною автомобіля на цьому етапі є лише колеса. Глина наноситься станком за даними, отриманими від команди комп’ютерного моделювання, а потім її обробляють скульптори – цей процес займає щонайменше два тижня.
 
Використовуючи карбон та інструменти для придання глині форми, команда вручну обробляє кожну модель для створення ідеального дизайну. Глиняні моделі часто знімаються з верстатів і виносяться на вулицю для огляду в умовах природнього освітлення. Це допомагає зрозуміти, як автомобіль буде виглядати на дорозі під різними кутами і з різної висоти. Цей процес займає набагато більше часу, а зміни і доповнення вносяться протягом декількох місяців, оскільки кожен елемент дизайну вдосконалюється протягом процесу розробки для досягнення цілісного і елегантного результату.
 
Глиняні моделі постійно скануються з метою досягнення повної відповідності проектним розмірам, тому скульптори мають працювати в рамках 0,2 мм допустимих відхилень. Після вдосконалення обраних концептів дизайну моделі з глини можуть бути пофарбовані. Дизайн-команда компанії Jaguar використовує технологію віртуальної реальності (VR) для того, щоб дизайнери та експерти з ергономіки могли протестувати реальну 3D глиняну модель інтер’єру у цифровому вигляді.
 
3D-принтери швидкого друку допомагають легко створити деякі деталі екстер’єру та інтер’єру на ранніх етапах розробки.

3. ОЦИФРУВАННЯ – відбувається протягом всього дизайн-процесу
Ключову роль в процесі дизайну відіграє оцифрування. Воно присутнє на кожному етапі, від створення ескізів до запуску у виробництво.
 
Від початкового етапу створення концептів команда комп’ютерного моделювання перетворює ескізи на 3D моделі, поступово вдосконалюючи дизайн після отримання кожного оновлення технічних даних від інженерів. Ці дані потім використовуються для створення глиняних моделей, фізична форма яких покращується в реальних умовах. Після вони заново скануються та передаються команді комп’ютерного моделювання для подальших математичних коригувань. Фінальні дані про модель використовуються для фінальної збірки автомобіля.
 
Дизайн-студія Jaguar має свою команду візуалізації та анімації концептів, до якої входять фахівці з таких сфер, як телебачення, кінематограф, реклама та ігри. Ці фахівці тісно співпрацюють з дизайнерами та командами розробників, щоб перетворити 3D моделі на реалістичні відеоролики, які допомагають втілити дизайн-концепти в реальне життя.
 
Завдяки сканеру речей із легкістю відбувається відтворення фотореалістичних текстур різних матеріалів, які використовуються в інтер’єрі або екстер’єрі. Компанія Jaguar має власну систему засобів візуалізації з 200 високопродуктивних машин, призначених для створення сучасної анімації та графіки за лічені хвилини.
 
Протягом всього процесу розробки команда візуалізації й анімації концептів продовжує використовувати технології віртуальної реальності і доповненої реальності (AR) з метою зручної взаємодії з фізичними глиняними моделями і цифровими ескізами. На початковій стадії розробки концептів віртуальна реальність використовується для створення максимально повного процесу відбору ескізів, який допомагає дизайнерам визначитися з напрямком або темою концепту.
 
На наступних етапах віртуальна і доповнена реальності використовуються для взаємодії з такими деталями, як оздоблення стелі салону, рухи сидінь, активна аеродинаміка, а також освітлення й екран запуску інформаційно-розважальної системи автомобіля. Така технологія дозволяє команді дизайнерів Jaguar ефективно працювати та вносити потрібні покращення за короткий відрізок часу. Завдяки пристроям мобільної віртуальної реальності будь-який проект можна оживити в будь-який частині студії.
 
4. КОЛІР І МАТЕРІАЛИ – розробка відбувається протягом всього дизайн-процесу
Тактильні особливості матеріалів дуже важливі для розробників автомобілів Jaguar. Зона розташування команди, що відповідає за колір і матеріали, знаходиться між студіями інтер’єру й екстер’єру. Таке розташування відображає важливість цієї команди для обох студій. Її роль полягає в розробці нових інноваційних матеріалів оздоблення інтер'єру і екстер'єру. Команда складається зі світових експертів в області дизайну автомобілів, моди, ювелірних виробів і проектування.
 
Команда, що відповідає за колір і матеріали, залучена у весь дизайн-процес, від створення ескізів до виробництва. Вона постійно працює над інноваціями і пропонує нові, цікаві та актуальні дизайнерські рішення для наших автомобілів. Кожна поверхня, яку бачить клієнт, – це результат роботи цієї команди, як і притаманний всім автомобілям Jaguar клієнтський досвід. Команда, що відповідає за колір і матеріали, відповідає за те, щоб «британський стиль» – виключно позитивний і відмінний атрибут бренду – був присутній в кожному автомобілі Jaguar. А шведи, латвійці, французи та італійці, які працюють у команді, допомагають бренду Jaguar передати те, що сучасний «британський стиль» означає для клієнтів бренду по всьому світі. Ця динамічна концепція подобається дизайнерам Jaguar. Інноваційна елегантність і поєднання технологій минулого і майбутнього надають автомобілям Jaguar унікальний характер.
 
Результати дослідження цієї концепції допомагають команді зрозуміти тренди майбутнього, а також спрогнозувати які кольори і матеріали будуть популярні серед покупців на момент виходу автомобіля через 4 роки. Важливість цих даних означає, що команда, яка відповідає за колір і матеріали, відіграє важливу роль протягом усього процесу.
 
Натхненням для матеріалів, які використовуються для оздоблення інтер’єру, є інновації в таких сферах, як спортивний одяг, продукція і архітектура. Щоб гарантувати відповідність матеріалів суворим стандартам Jaguar, команда створює повномасштабні моделі, щоб повною мірою продемонструвати нові можливості застосування матеріалів. Поєднання віртуальної реальності з глиняними моделями і обраними матеріалами оздоблення допомагає команді фіналізувати концепт.
 
Для цієї команди також важлива екологічність, тому вона відбирає тільки ті матеріали, які забезпечують поліпшені екологічні характеристики, як при використанні, так і при поставках. Прозорий вибір постачальників так само має ключове значення для правильного вибору матеріалів. Jaguar прагне забезпечити довготривале використання всіх матеріалів за будь-яких умов, підвищуючи при цьому комфорт автомобілів. Наприклад, матеріал покриття сидінь проходить 60 000 випробувань на зносостійкість під час тесту Мартиндейла, що імітує природний знос чохла при повсякденному використанні.
 
Важлива роль у дизайні будь-якого автомобіля відведена команді, що відповідає за розробку нових фарб і матеріалів фінальної обробки. Розробка нового кольору екстер'єру займає чотири роки.
 
Випробування кузовної фарби Jaguar проводяться за суворим графіком, щоб гарантувати, що кожен аспект кольору відповідає нашим очікуванням. Це включає відправку панелей до Флориди на два роки перебування під сильним сонячним світлом, тестування антигравійного покриття при температурі -20 ° C і показників зносостійкості покриття після тривалого впливу високої вологості.

5. ТЕХНІЧНИЙ ДИЗАЙН – відбувається протягом всього дизайн-процесу
Фахівці технічного дизайну шукають творчі шляхи реалізації бачення команди, розробляючи технології і рішення, що сприяють дизайну з самого початку процесу. Ця група творчих інженерів займає центральне місце в дизайнерському процесі, підтримуючи всю студію, допомагаючи втілити в життя навіть самий амбітний проект.
 
Команда вдосконаленого технічного дизайну працює над повним плануванням і архітектурою автомобіля та з самого початку є ключовою частиною будь-якого проекту.
 
Її робота полягає в тому, щоб переконатися в можливості здійснення проекту, визначити фізичні і законодавчі проблеми, знайти креативні рішення з метою забезпечення плавного переходу від ескізу до виробництва. Досвід команди в області автоматизованого проектування та її розуміння останніх вимог щодо безпеки і екологічності гарантує, що команда надає надійні концепції, які охоплюють все, від упаковки і технологій до силових установок.
 
Присутність команди вдосконаленого технічного дизайну у новій дизайн-студії дозволяє їй співпрацювати з основними проектними командами безпосередньо у Гейдоні. Це прискорює вирішення складних проблем, спрощуючи впровадження в студії інших бізнес-процесів для подолання виникаючих труднощів.
 
Розміщення команди розробників, інженерів і дизайнерів під одним дахом робить процес розробки більш гнучким і невимушеним на кожному етапі.
 
6. ВИРОБНИЦТВО МОДЕЛІ – зазвичай за чотири роки до представлення (концепт моделі)
Розробка нового дизайну автомобілів Jaguar спирається не тільки на моделювання з глини. В процесі розробки студія також створює інші моделі в натуральну величину. Ці моделі інтер'єру і екстер'єру використовуються для оцінки розмірів і пропорцій. Вони розробляються на основі вихідних концепт-ескізів протягом перших шести-дванадцяти місяців.
 
Після вибору «основного концепту» модель за його параметрами створюється з молотого волокна з нефункціонуючими приладами освітлення, решітками, дзеркалами і унікальними ковпаками на колеса. Така модель з вікнами з органічного скла покривається фарбою високої якості. Разом із моделями екстер’єру також створюються моделі варіантів інтер’єру. В них використовуються реальні сидіння і кермо. А всі фінальні оздоблення виконані на рівні відповідності реальним стандартам компанії. Ці моделі можна використовувати для маркетингових досліджень, а також вони помагають уникнути відхилень у розмірах.
 
Наступним кроком є створення моделей дизайну інтер’єру та екстер’єру для затвердження обраної естетики. Створення цих моделей проходить на етапі завершення створення глиняних моделей. Моделі для затвердження обраної естетки мають ще вищий рівень опрацювання деталей: металічні запчастини, функціонуючи прилади освітлення. Вони створюються після вдосконалення обраного концепту та коли роботи по техніко-економічному обґрунтуванню проекту вже завершуються.
 
Заключною моделлю є неймовірно деталізована еталонна модель індивідуального проекту – повномасштабна, повністю функціонуюча (на низьких швидкостях), створена для демонстрації автомобіля до випуску його серійної версії. Вона виготовляється на шасі індивідуального розміру, а кузов виготовлений з карбону і скловолокна. В цій моделі працює все освітлення, вона має одноразові алюмінієві диски, а також повністю допрацьований салон з функціонуючими дисплеями інформаційно-розважальної системи.