Skip primary navigation

НОВИНИ

09 жовтня 2012

СВІТОВА ПРЕМ’ЄРА JAGUAR F-TYPE НА ПАРИЗЬКОМУ АВТОСАЛОНІ 2012

КОРОТКИЙ ОГЛЯД 

01.  F-TYPE – абсолютно новий двомісний спортивний Jaguar.

02.  F-TYPE – задньопривідний родстер з передньомоторним компонуванням, приклад ідеального поєднання вражаючої сили й чудової динаміки.

03.  У зовнішньому вигляді F-TYPE прекрасно виражена нова філософія дизайну Jaguar, а бездоганна чистота ліній значною мірою обумовлена продуманим застосуванням цікавих технічних рішень на зразок висувних дверних ручок і заднього спойлера.

04.  В інтер’єрі F-TYPE все орієнтоване на водія та його відчуття. Органи управління вражають ергономікою та логічним компонуванням. Направду унікальним рішенням є візуальне й тактильне розмежування двомісного салону за рахунок використання різноманітних матеріалів оздоблення.

05.  На початковому етапі виробник випускає на ринок три модифікації – F-TYPE, F-TYPE S і F-TYPE V8 S. Під капотом автомобілів встановлено нові бензинові двигуни Jaguar: дві версії нового трилітрового V6 Supercharged потужністю 340 і 380 к.с., а також п’ятилітровий V8 Supercharged потужністю 495 к.с.

06.  Флагман F-TYPE V8 S набирає першу «сотню» за 4,3 секунди й може мчати зі швидкістю до 300 км/год (обмежено електронікою). F-TYPE S з 380-сильною V-подібною «шісткою» розганяється до 100 км/год за 4,9 секунди й розвиває максимальні 275 км/год. Динамічні характеристики 340-сильної модифікації F-TYPE становлять 5,3 секунди та 260 км/год відповідно.

07.  Усі двигуни агрегатуються з восьмиступеневою автоматичною трансмісією «Quickshift» з ручним режимом перемикання, в якому водій може використовувати розташований на центральній консолі селектор SportShift чи підкермові пелюстки.

08.  Модифікації з літерою «S» обладнуються диференціалом підвищеного тертя (механічний в поєднанні з V6 і електронно керований в парі з V8), котрий забезпечує максимальне тягове зусилля й динаміку при проходженні поворотів.

09.  Ще однією відмінністю S-модифікацій є настроювана випускна система (Active Exhaust) та система індивідуального налаштування шасі Configurable Dynamics (опція). Остання дозволяє водієві налаштовувати ряд динамічних параметрів на свій смак, а також використовувати інтегрований додаток з таймером кіл і датчиком динамічних перевантажень.

10.  F-TYPE побудовано на унікальній легкій алюмінієвій платформі Jaguar четвертого покоління з використанням найновіших технологій.

11.  Одним з пріоритетів розробників було підвищення торсіонної та поперечної жорсткості конструкції з метою покращення маневреності та керованості автомобіля. Всі системи шасі, розміщені на жорсткій алюмінієвій конструкції, були ретельно налаштовані для забезпечення миттєвої реакції машини на команди водія.

12.  Додатковим джерелом зразкової динаміки є основні деталі передньої й задньої підвісок з легкосплавного алюмінію, а також адаптивні амортизатори.

ВСТУП 

«Компанія Jaguar належить до засовників сегменту спортивних автомобілів. Наша спортивна спадщина налічує понад 75 років! І сьогодні F-TYPE знову запалив цей вогонь... Це феноменальний автомобіль, котрому немає рівних на сучасному Олімпі. Це справжній спортивний Jaguar – потужний, граціозний, чуттєвий та, що найголовніше, він наче справді живий».

Адріан Холмарк (Adrian Hallmark), директор з глобального розвитку бренду Jaguar 

Новий Jaguar F-TYPE цілком відображає повернення бренду до історичних джерел: двомісні автомобілі з відкидним верхом, орієнтовані на динаміку, азарт та захопливий драйв. F-TYPE є продовженням надзвичайно багатої спортивної спадщини марки, матеріальне втілення найбільш привабливого, хвилюючого та жаданого автомобіля.  

Технічна унікальність новинки базується на передовому досвіді британського виробника в галузі алюмінієвих конструкцій. Завдяки найдосконалішій на сьогоднішній день легкій алюмінієвій платформі, F-TYPE має ідеальний розподіл ваги, що дозволяє розкрити весь динамічний потенціал заднього приводу. Окрім активного застосування засобів комп’ютерного моделювання та підвищеної уваги до деталей на етапі розробки, F-TYPE отримав новий, надлегкий підрамник з алюмінієвого сплаву. 

Переваги сучасної конструкції доповнюють повністю алюмінієві передня й задня підвіски на подвійних поперечних важелях та неймовірно гостре кермове управління. Вдосконалена алюмінієва конструкція забезпечує підвищення жорсткості в ключових зонах підвіски більш ніж на 30% порівняно з іншими моделями марки. 

На початковому етапі виробник представляє три модифікації родстера – F-TYPE, F-TYPE S і F-TYPE V8 S. Кожна з них вирізняється вражаючою потужністю бензинових двигунів з механічним наддувом та фірмовою автоматикою «Стоп-Старт», що забезпечує додаткову економію палива. 

Новий трилітровий V6, побудований за зразком знаменитої п’ятилітрової «вісімки», доступний у версіях потужністю 340 і 380 к.с. для F-TYPE та F-TYPE S відповідно. Обидва варіанти демонструють взірцеву динаміку та заохочують азартних водіїв до нестримного драйву. 

Ще одним представником моторної лінійки Jaguar є абсолютно новий двигун V8, що розвиває 495 к.с. потужності й 625 Нм крутного моменту. Завдяки цим показникам модифікація F-TYPE V8 S має вражаюче співвідношення сили та маси (375 Нм на тонну) й розганяється до 100 км/год лише за 4,3 секунди. Максимальна швидкість обмежена електронікою на позначці 300 км/год, а викиди СО2 не перевищують 259 г/км.  

380-сильний F-TYPE S набирає першу «сотню» за 4,9 секунди, максимальна швидкість «затиснута» на відмітці 275 км/год, а викиди CO2 заявлено на рівні 213 г/км.

340-сильний F-TYPE прискорюється до 100 км/год за 5,3 секунди, проте електронний обмежувач налаштований на граничні 260 км/год. Викиди СО2 становлять лише 209 г/км. 

Ще однією «родзинкою» для справжніх поціновувачів спорткарів є настроювана випускна система, котра пропонується в базовій комплектації модифікацій F-TYPE S і F-TYPE V8 S. Відкривання розташованих у випускному тракті клапанів при 3000 об/хв забезпечує приголомшливе крещендо на граничних обертах. 

F-TYPE обладнано трансмісією «Quickshift» з коротким діапазоном з восьми передавальних чисел, що забезпечує пречудову керованість автомобіля. До серійного оснащення S-версії з V-подібною «шісткою» входить також функція Dynamic Launch, завдяки якій автомобіль демонструє оптимальне прискорення з місця. 

Компанія Jaguar бачить майбутнє крізь призму самобутнього дизайну, що викликає чимало упереджень. Автомобілі марки завжди вирізнялися простими атлетичними формами – і F-TYPE не став винятком. Його силует визначають дві «порідні» лінії, що формують пластику передніх та задніх крил. 

Виконана у стилістиці концепту C-X16, представленого британцями минулого року, передня частина F-TYPE пропонує нову інтерпретацію кутастої решітки радіатора, від котрої різко сходить рельєфний капот з фірмовими виштамповками, що демонструють неабияку міць «вбиваючого у стрибку». Порідна лінія починається від леза, що розсікає «акулячі зябра» по обидва боки від передньої решітки, прямує до верхньої частини крила, увінчаного витонченою світлотехнікою з інтегрованою доріжкою світлодіодів, простягається вздовж дверей і плавно розчиняється на підступах до «корми». 

Тут її підхоплює друга порідна лінія, що задає м’язисті «плечі» та оперізує загострену задню частину, форма якої не в останню чергу зумовлена ??наявністю заднього спойлера, котрий автоматично піднімається на швидкості, збільшуючи притискну силу до 120 кг. Повністю світлодіодні задні ліхтарі, що заходять на крило аж до колісної арки, відображають нову стилістику спорткарів Jaguar. Вони не тільки пропонують нову інтерпретацію класичних ліній дизайну, але й підкреслюють потужний спортивний потенціал заднього приводу. 

Спортивну сутність F-TYPE та його орієнтованість на водія підкреслюють незвичайне, асиметричне компонування двомісного салону. Зокрема, мова йде про окремий поручень, котрий простягається вздовж центральної консолі збоку пасажира, створюючи візуальний «кордон». Додаткове розмежування формується за рахунок застосування різних матеріалів оздоблення, з переважаючим стилем «хай-тек» з боку водія. 

Зручні органи управління, логічно згруповані за функціональним призначенням, викликають мимовільні асоціації з кокпітом бойового винищувача. Авіаційна тематика знаходить своє продовження в схожому на джойстик селекторі SportShift восьмиступінчастого «автомата». Вентиляційні отвори у верхній частині передньої панелі відкриваються виключно за командою водія або складної системи управління, залишаючись непомітними в неробочому положенні.  

«Створюючи новий F-TYPE, інженери Jaguar зосередились на досягненні досі небаченої динаміки водіння. Задля втілення задумів у життя кожен з них відповідав за чітко визначене коло завдань. І кожен впорався на відмінно, причому в багатьох випадках навіть перевершивши усі сподівання. Завдяки цьому новий F-TYPE набув усіх необхідних якостей, якими, на нашу думку, має володіти справжній спортивний автомобіль».

Ян Хобан, директор з розвитку модельного ряду Jaguar 

КОНСТРУКЦІЯ 

Чималий досвід інженерів Jaguar в застосуванні алюмінієвих конструкцій став одним із вирішальних факторів, що визначили унікальність феномена F-TYPE. Британський виробник одним з перших налагодив серійне виробництво автомобілів з несним алюмінієвим кузовом і завдяки більше ніж 10-річному досвіду в цій сфері зміг досягнути двох головних переваг F-TYPE – низької маси і надзвичайно високої жорсткості кузова. 

Ключем до успіху стали власні розробки Jaguar в галузі застосування легких сплавів, які забезпечують підвищення міцності конструкції при одночасному зниженні ваги. В конструкції кузова F-TYPE використано високоміцний алюмінієвий сплав AC300 з 6000-ї серії, який забезпечує міцність, зрівнянну з платформою XK, для котрої він розроблявся від самого початку. 

В результаті нефарбований кузов F-TYPE без оперення важить лише 261 кг. Це створює безперечні переваги новинки в плані маневреності, прискорення, гальмування, економічності та екологічності. Завдяки зосередженню більшої маси на осях за рахунок зменшення обох звисів автомобіль має відмінну керованість і дарує водієві відчуття абсолютної впевненості. Опущена на 20 мм порівняно з XKR-S посадка водія знижує центр ваги та гарантує прекрасне відчуття автомобіля. 

Окрім силової конструкції кузова, деталі оперення також виготовлені з легкосплавних матеріалів, що відіграло важливу роль у втіленні нового підходу до дизайну. Спеціальний сплав AC600 краще піддається формуванню і не поступається використаним в моделі XK матеріалам за міцністю та якістю обробки. Саме тому технологам вдалося зберегти задану дизайнерами пластику кузова й відтворити ключові лінії. 

Новий сплав дозволив забезпечити радіус вигину 8 мм, що раніше було просто неможливо. Ексклюзивною рисою F-TYPE є прекрасний рельєфний капот, виготовлений методом формування цільної заготовки у 1000-тонному пресі. 

Для реалізації найсміливіших інженерних і дизайнерських задумів фахівці Jaguar використали цілий ряд передових технологій. Одним із прикладів є процес «теплого формування», що передбачає нагрівання заготовки до 260° C та надання їй необхідної форми у важкому пресі.

Застосування сучасних технологій також було спрямоване на зниження загальної маси автомобіля. Вдосконалення конструкції нефарбованого кузова дозволило інженерам позбутися зайвих 35 кілограмів, а особлива увага до деталей допомогла «виграти» ще 2 кілограми за рахунок рами лобового скла, елементів охолодження та впускної системи. П’ять кілограмів інженери зекономили на балках бамперів та опорах двигуна, і ще вісім «зникли» завдяки оптимізації силового агрегату. Новий передній підрамник з алюмінієвого сплаву забезпечив додаткове зменшення ваги на 5 кілограмів порівняно зі сталевим аналогом. 

Новий F-TYPE також відрізняється від своїх «родичів» активнішим застосуванням композитних матеріалів з ??деформаційними зонами під оперенням капота й порогами дверей. Ще одним засобом боротьби з надлишковою вагою стала конструкція м’якого верху, що дозволило заощадити 12 кілограмів. Відчутні 24 кілограми було зекономлено завдяки вдосконаленню рам та механізмів кріплення сидінь. В результаті, загальна маса спорядженого F-TYPE становить лише 1597 кг. 

Шляхом активного використання алюмінію компанія Jaguar демонструє свою прихильність до ідеї сталого розвитку, адже більше половини деталей нової моделі виготовлено з переробленого «крилатого» металу. Більш того, в конструкції F-TYPE застосовано виключно заклепувальні й клейові з’єднання, а це означає, що обсяги викидів СО2 при цьому виробничому процесі практично на 80% менші, ніж при виготовленні зварних кузовів зі сталі. Компанія Jaguar також впроваджує систему рециклінгу в роботі з постачальниками, що полягає у повторному використанні всіх металевих відходів виробництва. 

СИЛОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ

Новий F-TYPE – це ідеальний засіб демонстрації нового покоління бензинових двигунів Jaguar з механічним наддувом, в яких величезна потужність і крутний момент поєднуються зі зразковою економічністю. 

Виключно для F-TYPE S пропонується трилітровий V6 Supercharged з потенціалом 380 «коней» та 460 Нм крутного моменту, представлений на седанах XJ та XF 2013 модельного року з параметрами 340 к.с./450 Нм. Для базової модифікації F-TYPE також доступна 340-сильна версія «шістки». Бензиновий V6 третього покоління побудовано на базі славнозвісного V8 5,0 л: цілком легкосплавна конструкція і додаткове поперечне кріплення кришок корінних підшипників, що сприяє більшій жорсткості конструкції та плавності роботи. 

Головки блоку циліндрів виготовлені з переробленого алюмінію. Роботою клапанного механізму керує незалежна система регулювання фаз газорозподілу, що приводиться в дію позитивним і негативним крутним моментом при переміщенні впускних і випускних клапанів. Маючи швидкість приводу понад 150 градусів на секунду, ця система забезпечує оптимальне співвідношення силової віддачі й економічності, наділяючи двигун дивовижною реакцією у повному діапазоні обертів. 

Чудова еластичність двигуна стала можливою завдяки системі безпосереднього впорскування (SGDI), яка подає паливо прямо у центр камери згоряння під тиском до 150 бар, створюючи більш гомогенну паливно-повітряну суміш заради більш повного й стійкого згоряння. 

В цьому їй допомагають свічки запалювання, точно орієнтовані водночас на форсунки і камери згоряння. Ступінь стиску нового двигуна зріс з 9,5:1 (V8) до 10,5:1, що позитивно вплинуло на споживання пального та викиди CO2

Основним джерелом вражаючої сили та економічності є новітній механічний нагнітач серії Twin Vortex компанії Eaton, розташований у розвалі блоку циліндрів. Перевагою механічного наддуву є відсутність втрат на нагнітання, що виникають через протитиск, характерний для турбованих двигунів більшого об’єму. Саме цим зумовлена ??висока економічність та зразкова чутливість силового агрегату. Більш компактний проміжний охолоджувач знижує температуру повітря наддуву заради оптимального балансу потужності та економічності. 

Робота механічного нагнітача контролюється новою системою управління двигуном Bosch, налаштованою на максимальну ефективність. Динамічні показники говорять самі за себе: 340-сильний F-TYPE розганяється до 100 км/год за 5,3 секунди, максимальна швидкість обмежена на позначці 260 км/год, прискорення від 80 до 120 км/год займає 3,3 секунди. 

380-сильній версії трилітрової «шістки» притаманна найбільша на сьогоднішній день літрова потужність серед усіх двигунів Jaguar – 127 кінських сил на один літр робочого об’єму. З таким потенціалом F-TYPE S набирає першу «сотню» за 4,9 секунди, прискорюється від 80 до 120 км/год за 3,1 секунди, а обмежена максимальна швидкість становить 275 км/год. Викиди СО2 заявлено на рівні 209 та 213 г/км відповідно. 

Флагман лінійки F-TYPE обладнано оновленою, більш компактною версією п’ятилітрового V8 SС з силовим потенціалом 495 к.с. та 625 Нм. Його динаміка просто вражає: розгін 0-100 км/год – 4,3 секунди, прискорення 80-120 км/год – 2,5 секунди, максимальна швидкість – 300 км/год. Заявлений рівень викидів СО2 не перевищує 259 г/км. 

«Наші компресорні двигуни V6 і V8 ідеально відповідають спортивній сутності F-TYPE. В них приголомшливий силовий потенціал та зразкова динаміка. В парі з ними працює унікальна восьмиступенева трансмісія «Quickshift» з коротким діапазоном передавальних чисел, ідеальним для справжнього спортивного автомобіля».

Тім Кларк (Tim Clark), провідний експерт в сфері технологій приводу компанії Jaguar 

Настроювана випускна система 

Настроювана випускна система (Active Exhaust) входить до базової комплектації машин з літерою «S» і пропонується за окрему плату для 340-сильної версії F-TYPE. При інтенсивному прискоренні електроніка відкриває клапани у задній частині випускного тракту й перетворює звичайний глушник на прямоточний. Саме так створюється вражаюча акустична картина. 

Система, що пройшла понад 85 ітерацій, створює насичений, породистий «рик», який при наближенні до граничних обертів вибудовується у захопливе крещендо. Окрім тимчасового відкривання при підвищенні навантаження, клапани випускної системи переходять у постійно відкрите положення при активації режиму Dynamic або режиму Dynamic Launch (опція). 

Для максимального відчуття переваг настроюваної системи інженери ретельно попрацювали над акустичними параметрами у задній частині автомобіля, аби колоритний звук випуску було добре чути у пасажирському відсіку. Настроювана впускна система (Intake Feedback) дозволяє водієві також відчувати, що відбувається у впускному колекторі, особливо коли механічний нагнітач закликає двигун до стрімкого «стрибка».

Восьмиступенева автоматична трансмісія «Quickshift» 

Завдяки восьмиступеневій автоматичній трансмісії «Quickshift» з коротким діапазоном передавальних чисел водій F-TYPE може використовувати весь потенціал двигуна у повному діапазоні обертів та утримувати його на оптимальному рівні при кожному перемиканні передач. Нова трансмісія отримала тонкі спортивні налаштування, орієнтовані на впевнене прискорення за будь-якої швидкості та будь-яких обертів двигуна. 

Практично вся система приводу – починаючи з двигуна й закінчуючи протектором шин – була налаштована інженерами на оптимальну «жорсткість», яка забезпечує миттєве нарощування крутного моменту, що означає більш точнуй швидку реакцію двигуна на педаль «газу». Крім цього, в момент вмикання наступної передачі блокувальна муфта «відсторонює» гідротрансформатор від вирівнювання кутових швидкостей, забезпечуючи прямий механічний зв’язок між двигуном й ведучою задньою віссю. 

Відчуття єдиного цілого підсилює перемикання передач – неймовірно швидке і точне. Пояснення криється у системі керування «Quickshift», що забезпечує блискавичне й точно дозоване підведення крутного моменту від двигуна при виборі вищої передачі. В результаті перемикання супроводжується більш коротким та виразним звуком, а використання інерції двигуна створює відчуття позитивного прискорення. 

В основу роботи трансмісії покладено адаптивну стратегію перемикання, що застосовує 25 різних алгоритмів залежно від манери керування і поточних дорожніх умов. Електроніка визначає стиль водіння за розгоном і гальмуванням, за рівнем відцентрових сил при проходженні поворотів, за активністю натискання педалей та частотою застосування «кікдауна». Більш того, система може розпізнавати рух автомобіля на спуску чи підйомі. При виявленні активного водія блок керування застосовує більш спортивний алгоритм, зміщуючи момент вмикання вищої передачі у бік високих обертів. 

Інженери також обладнали трансмісію низкою функцій, що формують незвичайний характер F-TYPE. Для підтримки ідеальної збалансованості приводу при перемиканні «вниз» керуюча електроніка ініціює автоматичну синхронізацію обертів між двигуном і коробкою. Ця функція також дозволяє трансмісії швидко «знижуватися» на кілька передач при інтенсивному гальмуванні.

Коли функція Corner Recognition розпізнає проходження повороту, блок керування втримує поточну передачу заради оптимального тягового зусилля при виході з віражу. Система також розпізнає здійснення кількох обгонів, що потребує швидкої зміни положення дросельної заслінки, й замість переходу «вгору» залишається на поточній передачі в очікуванні наступної команди різкого прискорення. 

Утім, за потреби водій може примусово увімкнути нижчу передачу в будь-який момент, скориставшись підкермовими пелюстками або селектором Jaguar Drive в режимі SportShift. Переміщення селектора вліво дозволяє ввімкнути ручний режим перемикання: вперед – нижча передача, назад – вища передача. У режимі Dynamic, який теж активується селектором, автоматика не вмикає вищу передачу при переході стрілки до червоної зони шкали та вмикає нижчу передачу лише для того, аби не дозволити двигуну стихнути. Коротко кажучи, повний контроль над машиною знаходиться в руках пілота.

Функція Dynamic Launch 

Унікальним додатком до F-TYPE S є функція оптимального прискорення з місця Dynamic Launch. Коли автомобіль стоїть на місці, водій одночасно витискає педалі гальма й акселератора, доки на дисплеї не з’явиться індикація «Dynamic Launch Ready». У цей момент він відпускає гальма і отримує шквал емоцій від стрімкого розгону без найменшої пробуксовки.

Диференціал підвищеного тертя 

Включений в базову комплектацію F-TYPE S механічний диференціал підвищеного тертя обраний інженерами завдяки своїй технічній сутності та максимальній придатності для задньопривідного спорткара, адже тільки він дозволяє водієві відчувати ідеальний баланс і межі зчеплення коліс, сидячи за кермом розкішного й сучасного автомобіля. 

Модифікація V8 S комплектується активним диференціалом з електронним управлінням, який покращує керованість автомобіля за рахунок обмеження пробуксовування коліс і покращення їх зчеплення з дорогою. Електродвигун активного диференціала приводить в дію багатодискову муфту, яка передає крутний момент на колесо з кращим зчепленням. Працюючи в цілком автоматичному режимі, система може забезпечити повне блокування за лічені мілісекунди, а взаємодія із системою ABS, системою підтримки курсової стійкості й протибуксувальною системою дозволяє їй тонко контролювати приріст потужності й забезпечувати прекрасне тягове зусилля. 

Гальмівна система 

Усі три модифікації F-TYPE комплектуються надзвичайно потужними й надійними гальмівними системами, що здатні стримувати гарячий норов «хижака» й забезпечувати високоточне модулювання гальмівних зусиль. 

На «базовий» 340-сильний F-TYPE встановлюється гальмівна система Jaguar Performance, що включає передні гальмівні диски діаметром 354 мм й задні гальмівні диски діаметром 325 мм з сріблястими гальмівними супортами. Для більш потужного F-TYPE S передбачена гальмівна система Jaguar High Performance зі збільшеними до 380 мм передніми дисками й супортами чорного або червоного кольору. 

Для F-TYPE V8 S пропонується топова гальмівна система Super High Performance з комплектом збільшених гальмівних дисків – 380 мм спереду й 376 мм ззаду – і супортами чорного або червоного кольору. Всі машини стандартно комплектуються системою ABS, електронною системою розподілу гальмівних зусиль (EBD) та системою підтримки при екстреному гальмуванні (ЕВА). 

Застосування методів обчислювальної аеродинаміки (CFD) дозволило інженерам Jaguar поліпшити охолодження гальмових механізмів потоком повітря, що надходить до коліс через передні повітрозабірники. Спрямуванню повітря під днище автомобіля також сприяє більш ефективна з погляду аеродинаміки форма деталей підвіски.

Інтелектуальна система «Стоп-Старт» 

До базової комплектації нового F-TYPE також входить фірмова система «Стоп-Старт», яка автоматично вимикає двигун після зупинки автомобіля та при утриманні педалі гальма в натиснутому положенні. З відпусканням педалі двигун знову запускається, причому робить це швидше, ніж водій перенесе ногу на педаль акселератора. 

Миттєва робота системи багато в чому обумовлена швидкістю роботи підсиленого стартера, що дозволяє запустити двигун навіть на стадії вимкнення, наприклад, коли водій зупиняє автомобіль, щоб «вклинитися» у щільний потік з другорядної дороги. Явною перевагою автоматики «Стоп-Старт» є зниження витрати палива й скорочення шкідливих викидів до 5%. 

ДИНАМІКА 

Скрупульозний інженерний підхід при розробці алюмінієвої платформи F-TYPE забезпечив надійну основу для чудової маневреності, керованості й водійських відчуттів, які тільки можна очікувати від спортивного Jaguar. Кожна поведінкова реакція – від керма до амортизаторів – була ретельно доведена до досконалості. 

«По суті, справжній спортивний автомобіль – це той автомобіль, який викликає непереборну пристрасть до водіння. Саме таким і є новий F-TYPE. Ми ретельно попрацювали над гостротою керма, акселератора і гальм, хоча багато в чому наше завдання полегшувала алюмінієва конструкція кузова. Це напрочуд точний і захопливий автомобіль, ідеальна машина для активного драйву. А його звук! Це просто фантастика!»

Майк Кросс (Mike Cross), головний інженер компанії Jaguar, відповідальний за збереження технічної цілісності марки 

Застосування легких матеріалів F-TYPE сприяло значному збільшенню жорсткості конструкції, яка, в свою чергу, стала основою для філігранно налаштованої підвіски – джерела приголомшливих емоцій та відчуття повного єднання з автомобілем. 

Загальна торсіонна жорсткість нового спорткара на 10% вища, ніж в його легендарного «одноплемінника» XKR-S з повністю алюмінієвим кузовом. Завдяки новітнім засобам комп’ютерного моделювання інженери домоглися 30%-го підвищення поперечної жорсткості в ключових зонах на зразок кріплень передньої підвіски. Чим жорсткіша базова конструкція, тим вища точність налаштування підвіски, що забезпечує чудову маневреність, збалансованість та гостроту реакції. 

Колісна база F-TYPE становить 2622 мм, передня й задня колії – 1585 і 1627 мм відповідно. Застосування подвійних поперечних важелів спереду і ззаду забезпечує чіпке й впевнене проходження поворотів. 

Зменшення обох звисів дозволило зосередити основну масу в межах колісної бази. Отриманий в результаті ідеальний розподіл ваги й нижчий момент інерції в буквальному сенсі «вкручують» машину на крутих віражах. Про значну увагу інженерів до розподілу маси свідчить і той факт, що акумулятор та бачок омивача розташовані не у моторному, а в багажному відсіку. 

По-спортивному гостре та інформативне кермове управління гарантує бездоганний зв’язок між водієм та автомобілем. Посиленню відчуттів сприяє легкосплавний передній підрамник, тоді як ідеальну точність і зворотний зв’язок на кермі забезпечують більш жорсткі поворотні кулаки, також виготовлені з алюмінію. Це, в свою чергу, дозволило встановити найшвидший в історії марки рульовий механізм, що вирізняється прекрасною реакцією та зразковою передачею зворотного зв’язку. 

Кожен Jaguar проектується й налаштовується на надзвичайне поєднання динаміки і комфорту. У новому F-TYPE цей баланс зміщено у бік захоплюючого драйву та граничних можливостей, але він завжди буде залишатися витонченим і комфортним. Спеціальний динамічний режим (Dynamic) дозволяє водієві F-TYPE розкрити весь спортивний характер нової «породи» всього одним натисканням кнопки. Зокрема, електроніка пожвавлює реакцію дросельної заслінки, наливає кермо відчутною вагою, обирає спортивний алгоритм перемикання передач та підвищує поріг втручання систем активної безпеки. Динамічний режим також передбачає блокування автоматичного вмикання вищої передачі в ручному режимі коробки. 

Модифікації F-TYPE S та V8 S додатково оснащуються адаптивною системою амортизації Adaptive Dynamics, котра активно контролює вертикальні й поздовжні коливання. Постійно відслідковуючи команди водія та положення кузова, електроніка системи регулює жорсткість амортизаторів до 500 раз на секунду, забезпечуючи тим самим оптимальну керованість і комфорт руху. У модифікаціях F-TYPE S та V8 S, зважаючи на наявність системи Adaptive Dynamics, динамічний режим має розширені налаштування, орієнтовані на захоплююче водіння і точніший контроль положення кузова за рахунок більшої жорсткості підвіски. 

Ще однією «ягуарівською» новинкою є система управління динамікою руху Configurable Dynamics, що дозволяє водієві складати «персональне меню» параметрів для динамічного режиму, наприклад, застосовувати спортивні налаштування для керма і акселератора, залишивши при цьому підвіску в комфортному режимі. 

Для системи Configurable Dynamics також передбачено додаток бортової телеметрії, що використовується через інтерфейс основного сенсорного дисплея. Система дозволяє реєструвати час проходження кола і окремих ділянок, а також зберігає інформацію про роботу акселератора та навіть динамічні перевантаження. 

ОТОЧЕННЯ ВОДІЯ 

«Перебування у салоні F-TYPE має викликати шквал емоцій. Кокпіт спорткара є суто особистим простором. Ми прагнули підкреслити це за допомогою похилих поверхонь, що спрямовані до місця водія, створюючи ефект відокремленості. Що це нам дало? Відчуття свободи, непідвладне покладеним очікуванням. Чим технологічнішим стає оточуючий світ, тим важливішим стає цей фактор».

Шеф-дизайнер компанії Jaguar Ян Каллум (Ian Callum). 

Сутність F-TYPE проявляється вже з моменту відчинення дверей. Посадкова формула 1+1 безпомилково передає концепцію спорткара, в якій провідна роль відводиться водієві та його взаємодії з електронними й механічними компонентами, що неодмінно викликає приємні відчуття при водінні. 

Відокремлений кокпіт з ергономічним розташуванням та логічним групуванням органів управління спроектовано таким чином, аби ніщо не відволікало водія під час руху. Салон автомобіля чітко поділено на зону водія та зону пасажира за допомогою поручня. Опускаючись з вершини центральної консолі, він відділяє селектор SportShift та вимикач режиму Dynamic від пасажира, переконливо вказуючи на те, кому належить цей «арсенал». Крім того, поручень є символічним попередженням для пасажира про динаміку майбутньої поїздки. 

Подальше розмежування створюється за рахунок більш технологічних матеріалів в оздобленні верху передньої панелі та центральної консолі з боку водія. В модифікаціях S та V8 S для оздоблення основних органів управління – кнопки запуску двигуна, підкермових пелюсток та вимикача режиму Dynamic – застосовуються помаранчеві елементи, як на годинниках для професійних дайверів. 

За додаткову плату зменшене триспицеве ??кермове колесо може пропонуватися зі скошеним внизу ободом або з оздобленням алькантарою. За кермом проглядається характерна для спортивних «ягуарів» аналогова комбінація приладів. Більший у порівнянні зі спідометром розмір цифр на тахометрі нагадує про первинного призначення автомобіля, а також спонукає водія до реалізації всього потенціалу двигуна. Інша актуальна інформація виводиться на розташований між приладами TFT-дисплей. 

В автомобілях Jaguar вперше знайшла застосування технологія управління більшістю функцій за допомогою сенсорного екрана. Попри розвиток цієї тенденції, в інтер’єрі F-TYPE приділено увагу тактильному зв’язку з автомобілем за допомогою фізично відчутних органів управління. Заради цього управління системою опалення та вентиляції відокремлене від сенсорного екрану й здійснюється за допомогою механічних кнопок та регуляторів. 

Розташовані в центрі поворотні регулятори дозволяють задавати індивідуальну температуру з боку водія та пасажира, а також регулювати інтенсивність підігріву сидінь. Перемикання між двома режимами здійснюється натисканням регулятора. Дизайн розташованих нижче перемикачів кліматичної установки перегукується з інтер’єром спорткарів Jaguar минулих років. 

Вентиляційні отвори, що висуваються з надр центральній консолі, є ще одним штрихом цього «егоїстичного» інтер’єру. Підпорядковані алгоритмам роботи клімат-контролю, в звичайному стані вони ховаються в центральній консолі й плавно піднімаються за потребі в інтенсивному обдуванні. 

Аналогічно всім автомобілям Jaguar, оздоблення F-TYPE вирізняється розкішшю, проте селектор коробки передач навмисне витримано в більш аскетичних кольорах, що дозволяє зосередитись на водінні та отриманому задоволенні. На приємні на дотик матово-чорні перемикачі нанесено чіткі білі символи. Для посилення технологічного стилю інтер’єру використано вельми прозаїчні акценти з матового хрому й темного алюмінію. Відмінність моделей з літерою «S» полягає в застосуванні більш темних матеріалів оздоблення. 

До стандартного оснащення входять сидіння з електричним регулюванням висоти та нахилу спинки, проте з механічним поздовжнім регулюванням (останнє застосовується задля зниження маси автомобіля). Пропоновані на замовлення сидіння Performance мають додаткову бічну підтримку подушки сидіння й розвинену бічну підтримку спинки, що забезпечує надійну фіксацію при швидкісному проходженні поворотів. Обидва варіанти доступні з повним електроприводом, включаючи регульовані поперекову опору та валики бічної підтримки. 

F-TYPE комплектується трьома аудіосистемами на вибір, дві з яких – Meridian, з десятьма й дванадцятьма динаміками потужністю 380 та 770 Вт відповідно. Неперевершена якість звучання аудіосистем Meridian зумовлена багатим досвідом компанії в сфері обробки цифрового сигналу. Топова версія аудіосистеми оснащується фірмовою технологією Trifield, що занурює кожного пасажира в епіцентр об’ємного звука. 

ЗОВНІШНІЙ ДИЗАЙН 

Зовнішня привабливість завжди залишалася фамільною рисою автомобілів Jaguar. І це неодмінно позначилось на вигляді F-TYPE. 

Динамічний посил починається з масивної решітки радіатора, форма якої запозичена в седанів XF та XJ, але змінена на спортивний лад з прицілом на спортивну спорідненість з приголомшливим концептом C-X16. Зокрема, вона набула більш м’яких форм і стала ширшою, а її легкий нахил вперед створює ілюзію руху навіть при нерухомому автомобілі. Сітки решітки й повітрозабірників отримали нову, стільникопобідну структуру, що викликає відчуття більшої виразності й глибини порівняно з попереднім «діагональним» мотивом. 

По краях передньої решітки розташовані спарені «акулячі зябра», що підсилюють візуальний ефект і забезпечують безпомилкове упізнавання F-TYPE на дорозі. Цільний рельєфний капот, що простягається від передньої кромки решітки радіатора, прикрашений тією ж фірмовою виштамповкою й страхітливими «ніздрями» повітрозабірників. 

Леза, що розсікають «акулячі зябра», дають початок «порідним» лініям, які лише двома сміливими розчерками створюють граціозний профіль нового F-TYPE. Перша лінія підкреслює виразність передньої частини й утворює гостру грань вздовж крила: при погляді з місця водія вона не лише підкреслює потужність автомобіля, але й сприяє точності керування на віражах. 

«У спортивному автомобілі, по суті, кожна дрібниця дозволяє нам створювати щось захопливе – як на внутрішньому, так і на фізичному рівні. На мою думку, дизайн спорткара має відповідати його призначенню: технічне начиння й пасажири мають перебувати в особливому оточенні, в якому немає зайвих поверхонь та прикрас. 

Дизайн мусить мати власну історію, і саме тому кожна лінія F-TYPE має свій початок, спрямування та завершення. Якщо до кожної лінії підходити індивідуально, домагатися її максимальної естетики й ідеальних пропорцій, тоді вона витримає випробування часом».

Ян Каллум (Ian Callum), шеф-дизайнер компанії Jaguar 

Ключову роль «порідної» лінії підкреслює вертикальний дизайн головної оптики, який зберігає її візуальну цілісність та привносить гармонію в загальну стилістичну картину. Одним із прикладів, коли технології допомагають в реалізації дизайнерських рішень, є компактні біксенонові фари з одним проекційним модулем та клиновидною доріжкою світлодіодів, що повторює динаміку суміжної «порідної» лінії. 

Огинаючи переднє крило, вона плавно переходить у плечову лінію та елегантно розчиняється на задньому крилі. Ця оперізуюча лінія віддзеркалюється «функціональною» лінією, що біжить від бічних вентиляційних отворів, й «лінією світлотіні», створює приголомшливий ефект швидкості та спонтанності профілю F-TYPE. Гра світлотіні також викликає відчуття, наче поверхня дверей огинає боковину, мимовільно асоціюючись з фюзеляжем літака. Верхня кромка бічного вентиляційного отвору утворюється нижньою кромкою капота, а на самому отворі красується стильна виштамповка «Jaguar». 

Черговим прикладом впливу технологій на чистоту дизайну є висувні ручки дверей, також з написом «Jaguar». До відмикання дверей за допомогою пульта дистанційного керування або системи пасивного доступу ручки ховаються врівень з панеллю дверей. При автоматичному висуванні ручок відбувається своєрідне «механічне рукостискання», що запрошує водія та пасажира до салону. З рушанням автомобіля ручки слухняно повертаються на місце, утворюючи ідеально рівну поверхню. 

Друга порідна лінія плавно проявляється за стиком дверей, вигинається назовні і вгору, формуючи потужні плечі й акцентуючи увагу на потенціалі заднього приводу. Далі вона опускається до задньої кромки й безперервно огинає «корму», створюючи занижений, широкий та елегантний «хвіст». 

Для втілення цього естетичного задуму інженери обладнали F-TYPE прихованим спойлером, який автоматично «виринає» на високій швидкості задля створення притискної сили на передній та задній осях. При 96 км/год спойлер самостійно переходить у «бойове» положення й плавно опускається, щойно стрілка спідометра падає за відмітку 65 км/год. Покращенню аеродинаміки додатково сприяють передній сплітер та обтічні форми задніх крил, які в протистоянні із зустрічним повітрям нагадують про ідеальний розподіл ваги машини. 

Витончені світлодіодні ліхтарі підкреслюють візуальну ширину «корми», простягаючись вздовж задніх крил майже до початку колісних арок. Завдяки незвичайному дизайнерському рішенню задні ліхтарі «оживають» лише при вмиканні будь-якої з вбудованих секцій.  

Маленьким секретом таких елегантних пропорцій є розміщення ліхтарів заднього ходу й протитуманних ліхтарів уздовж нижніх кромок. Під стать злегка нахиленій вперед решітці радіатора, задня частина неначе підібрана досередини, тому створюється враження, ніби перед нами справжній хижак, що приготувався до стрибка.

Дизайн вихлопної труби дає уявлення про те, який агрегат ховається під капотом F-TYPE – V6 або V8. Моделі з V-подібною «шісткою» вирізняє здвоєна труба в центрі дифузора – своєрідна данина спортивній спадщині Jaguar. Найбільші в історії марки насадки вихлопних труб, відштамповані з цільної заготовки із нержавіючої сталі, створюють цілісну блискучу поверхню. В моделях з п’ятилітровим V8 спарені патрубки випускної системи рознесені по краях, як у «заряджених» XKR та XFR. Різним положенням вихлопних труб пояснюється й відмінність задніх дифузорів. 

Додаткова різниця між модифікаціями створюється за рахунок різних матеріалів оздоблення екстер’єру. Базова модифікація вирізняється чорним матовим оздобленням елементів передньої решітки, бічних вентиляційних отворів, переднього сплітера і заднього дифузора, тоді як в S-версіях у цих місцях використовується глянець. Для 340-сильного F-TYPE стандартно пропонуються легкосплавні диски діаметром 18 дюймів, тоді як 19- й 20-дюймові колеса можна замовити за додаткову плату. Останні є стандартною пропозицією для F-TYPE S та F-TYPE V8 S відповідно. Для флагманської версії V8 S пропонується пакет додаткової стилізації (лопаті під фронтальними повітрозабірниками й накладки порогів), що підвищує стійкість автомобіля на граничних швидкостях. 

Як і належить справжньому спорткару, F-TYPE обладнано не металевим, а тканинним відкидним верхом. Це не лише економія ваги, але й оптимальне компонування, що сприяє зниженню центру ваги та, відповідно, покращенню жвавості машини. На швидкості до 30 км/год м’який верх повністю складається або розкладається за 12 секунд. Для виготовлення «капюшона» використовується матеріал Thinsulate™, що гарантує прекрасну термо- й звукоізоляцію. 

ДОДАТОК – ДЕЯКІ ФАКТИ ПРО F-TYPE

1. Від технічних характеристик до естетики – увага до деталей 

«Ми створюємо нове покоління спортивних автомобілів Jaguar, тож воно має бути досконалим як технічно, так і в плані дизайну, – пояснює головний інженер з розробки кузовів Марк Уайт (Mark White).– Це має бути автомобіль з прекрасною керованістю, жорстким та міцним кузовом... і культовою зовнішнісю, безумовно».

«Наша команда була надзвичайно щаслива, створивши конструкцію, що зберегла ключові характеристики – плавність ходу, керованість та маневреність – за рахунок збільшення жорсткості при одночасному зниженні ваги». 

«Також довелося потрудитися, аби втілити у життя задум дизайнерів. Одним із найскладніших завдань виявилась розробка капота. Це не просто цільноштампований елемент, це початок життя автомобіля. Коли був відштампований капот, ми всі стояли навколо цієї чорної блискучої деталі, освітленої яскравими лампами. Дизайнери сказали нам: «Так, це саме те, що потрібно!», а інженери-конструктори відповіли: «Ми можемо це зробити!».

2. Зниження вібрацій – наука про налаштування трансмісії 

Продовжуючи вдосконалювати свої знання про двигуни і трансмісії, компанія Jaguar тісно співпрацює з Інститутом дослідження звуку та вібрацій (ISVR) Саутгемптонського університету. В ході роботи з фахівцем у сфері впливу вібрацій на організм людини Професором Майклом Гріффіном (Michael Griffin), інженери Jaguar провели ряд досліджень впливу звуку і руху на емоції та відчуття водія. 

Розповідає Тім Кларк (Tim Clark), провідний експерт у царині технологій приводу компанії Jaguar: «Перемикання передач – це щось більше, ніж просто швидкість та алгоритм роботи трансмісії. На сприйняття цього процесу впливає складна комбінація звуків та рухів. Для оптимізації цих параметрів ми спільно з ISVR запустили програму, спрямовану на вивчення фізичних і акустичних явищ, що відбуваються у момент перемикання передач». 

«За допомогою симулятора руху зі звукогенератором добровольці піддавалися різним за часом комбінаціям фізичного прискорення й звукових ефектів, ініційованих ними за допомогою підкермових перемикачів. Імітувати усе це в реальному автомобілі було б набагато складніше. Дослідження допомогли нам визначити ключові параметри, необхідні для створення відчуття «чутливості» при перемиканні передач. Вони також лягли в основу розробки трансмісії «Quickshift», завдяки якій F-TYPE володіє надзвичайною спортивністю і дарує невдаване задоволення від водіння».

3. На правильному шляху – глобальна програма випробувань 

«Компанія Jaguar має унікальний досвід у створенні спортивних автомобілів, тож новому F-TYPE пророкують велике майбутнє на світовій арені, – ділиться враженнями Директор з розвитку модельного ряду Ян Хобан. – Розробка цієї моделі – це не лише велика честь для нас, але й зухвалий виклик нашим конкурентам».

«Спортивний Jaguar – це більше, ніж просто швидкість. Це блискавична реакція, це ті мілісекунди, за які людина й машина зливаються в одне ціле. Саме ця гострота і передбачуваність дозволяють повною мірою розкривати потенціал автомобіля та відчувати його як продовження свого тіла». 

«Спеціалізований випробувальний центр на «Північній петлі» Нюрбургринга займає особливе місце серед безлічі використаних нами випробувальних полігонів. Дозволяючи проводити випробування на граничних швидкостях, він також пред’являє найвищі вимоги до трансмісії, підвіски й гальмівної системи, що дає нам змогу вивчити реальні можливості F-TYPE та провести його фінальну доводку. Вимогливість до кожної деталі F-TYPE дозволила нам об’єднати неперевершені технічні характеристики в одному автомобілі».

4. Втілення бажань – процес розробки

«Це саме той автомобіль, який ми хотіли створити всією командою, – розповідає шеф-дизайнер компанії Jaguar Ян Каллум. – В основу успіху лягла командна робота, що вимагає тісної взаємодії та духовної єдності». 

«Для початку я надав можливість кожному висловитися про те, як має виглядати спортивний автомобіль Jaguar. Зрозуміло, я мав свою думку, проте не збирався нікому її нав’язувати. Це дуже важливо, адже може сприяти народженню геніальних ідей». 

«Це ітеративний процес, на зразок вирішення проблеми. Враховуються не лише функціональність та практичність, але й поєднання тих чи інших форм і ліній. Робота дизайнера вимагає більш ніж пильної уваги до деталей. Вона сокровенна, починаючи з перших ескізів та розробок». 

«Вважаю, що основне завдання дизайнера – дарувати споживачеві почуття задоволення та позитивні емоції».


Галерея F-TYPE

Ягуар Україна